آرتروز دست

استئوآرتریت شایع ترین شکل آرتریت است و آرتروز مفاصل دست و مچ دست از جمله شایع ترین آنها هستند. مفصل بخشی از بدن است که در آن دو یا چند استخوان به هم می رسند. انتهای استخوان ها در سطحی صاف و لغزنده پوشیده شده است که به آن غضروف می گویند. این به استخوان ها اجازه می دهد تا به آرامی در برابر یکدیگر حرکت کنند و از مفصل در برابر استرس محافظت می کند.

مفاصل هر فرد چرخه ای از آسیب و ترمیم را پشت سر می گذارند و اغلب فرآیند ترمیم کاملاً مؤثر است. اما گاهی اوقات می تواند باعث تغییر در شکل یا ساختار مفاصل شود.

استئوآرتریت باعث نازک شدن غضروف مفاصل و خشن شدن سطوح مفصل می شود، به این معنی که مفاصل ممکن است آنطور که باید حرکت نکنند و ممکن است احساس درد و سفت شدن داشته باشند.

استئوآرتریت می تواند هر فردی را در هر سنی مبتلا کند، اما در زنان بالای 50 سال شایع تر است.

فیزیوتراپی یکی از روش های موثر در تسکین علائم و جلوگیری از پیشرفت بیماری است که در کلینیک فیزیوتراپی بزرگمهر (فیزیوتراپی در صادقیه) به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

برخی از عواملی که می تواند احتمال ابتلا به آرتروز در دستان شما را افزایش دهد عبارتند از:

  • جنسیت مونث
  • عوامل ژٰنتیکی
  • آسیب دیدگی دست و مچ دست در گذشته
  • انجام کارهای تکراری در مدت زمان طولانی

علائم آرتروز دست

علائم می تواند در افراد مختلف و در طول زمان متفاوت باشد. احتمالا روزهای خوب و بد خواهید داشت. ممکن است متوجه شوید که این به کاری که انجام می دهید بستگی دارد، اما گاهی اوقات ممکن است دلیل واضحی وجود نداشته باشد.

اگر مفاصل ملتهب باشند، احتمالاً متورم و قرمز به نظر می رسند و در لمس گرم و حساس می شوند. شما احتمالاً درد دارید، به خصوص هنگام استفاده از دستان خود، اما گاهی اوقات حتی در هنگام استراحت. تورم همچنین می‌تواند باعث کشیدگی بافت‌های نرم اطراف مفصل شود که باعث می‌شود دست‌های شما ضعیف یا ناپایدار شوند.

از آنجایی که ما از دستان خود در زندگی روزمره استفاده می کنیم، درد، سفتی یا قدرت ضعیف در چنگ زدن می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در طیف گسترده ای از وظایف و فعالیت ها شود، از جمله:

  • باز کردن شیشه ها و قوطی ها
  • در دست گرفتن خودکار یا کارد و چنگال
  • بستن دکمه ها یا زیپ ها
  • اصلاح، مسواک زدن یا خشک کردن خود بعد از حمام یا دوش گرفتن.

کدام مفاصل در آرتروز دست درگیر می شوند؟

انگشت اشاره و وسط و انگشت شست قسمت هایی از دست هستند که بیشتر درگیر می شوند. بسیاری از مردم متوجه می شوند که دستی که بیشتر استفاده می کنند بیش از دست دیگر تحت تأثیر قرار می گیرد.

هنگامی که انگشتان تحت تأثیر قرار می گیرند، ممکن است در مفاصل نزدیک به ناخن یا مفاصل وسط انگشتان باشد. ابتلا به آرتروز در مفاصل بزرگ بند انگشتی، جایی که انگشتان به دست می رسند، کمتر رایج است.

مفصل قاعده شست نیز می تواند تحت تاثیر آرتروز قرار گیرد و گاهی اوقات ممکن است مفصل مچ دست تحت تأثیر قرار گیرد.

 

کلمات مرتبط :

آرتروز دست – آرتروز مچ دست – فیزیوتراپی دست – فیزیوتراپی اندام فوقانی – فیزیوتراپی در صادقیه – فیزیوتراپی خوب در غرب تهران – مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست