ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خودایمنی و ناتوان کننده مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) است.

دراین بیماری، سیستم ایمنی به غلاف محافظ (میلین) که رشته های عصبی را می پوشاند حمله می کند و باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه بدن می شود. در نهایت، این بیماری می تواند باعث آسیب دائمی یا زوال اعصاب شود.

علائم و نشانه های بیماری در افراد محتلف بسیار متفاوت است و به میزان آسیب عصبی و اینکه کدام اعصاب تحت تأثیر قرار می گیرند بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا به ام اس شدید ممکن است توانایی راه رفتن مستقل یا اصلاً از دست بدهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دوره های طولانی بهبودی را بدون هیچ علامت جدیدی تجربه کنند.

هیچ درمان قطعی برای این بیماری مغز و اعصاب وجود ندارد. با این حال، درمان‌ها از جمله راهکارهای توانبخشی مانند فیزیوتراپی می‌توانند به تسریع بهبودی پس از حملات، اصلاح دوره بیماری و مدیریت علائم کمک کنند.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی ام اس می توانید به کلینیک فیزیوترپی بزرگمهر (فیزیوتراپی در صادقیه) مراجعه بفرمایید.

اکثر افراد مبتلا به این بیماری یک دوره بیماری عود کننده-فرق کننده دارند. آنها دوره هایی از علائم جدید یا عود را تجربه می کنند که در طی روزها یا هفته ها ایجاد می شود و معمولاً تا حدی یا به طور کامل بهبود می یابد. این عودها با دوره‌های آرام بهبودی بیماری همراه می‌شوند که می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

افزایش جزئی دمای بدن می تواند به طور موقت علائم و نشانه های ام اس را بدتر کند، اما این موارد عود بیماری در نظر گرفته نمی شوند.

حداقل 50 درصد از مبتلایان به نوع عودکننده-روکش کننده در نهایت طی 10 تا 20 سال پس از شروع بیماری، پیشرفت ثابتی از علائم، با یا بدون دوره های بهبودی را تجربه می کنند. این به عنوان MS پیشرونده ثانویه شناخته می شود.

بدتر شدن علائم معمولاً شامل مشکلات حرکتی و راه رفتن است. میزان پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به ام اس پیشرونده ثانویه بسیار متفاوت است.

برخی از افراد مبتلا به این بیماری شروع تدریجی و پیشرفت مداوم علائم و نشانه ها را بدون هیچ گونه عود تجربه می کنند که به عنوان ام اس پیشرونده اولیه شناخته می شود.

علائم ام اس

علائم و نشانه‌های مولتیپل اسکلروزیس ممکن است از فردی به فرد دیگر و در طول دوره بیماری بسته به محل رشته‌های عصبی آسیب‌دیده بسیار متفاوت باشد. علائم اغلب بر حرکت تأثیر می گذارد، مانند:

 • بی حسی یا ضعف در یک یا چند اندام که معمولاً در یک سمت بدن شما در یک زمان رخ می دهد، یا پاها و تنه شما
 • احساس شوک الکتریکی که با حرکات خاص گردن، به ویژه خم شدن گردن به سمت جلو رخ می دهد.
 • لرزش، عدم هماهنگی یا راه رفتن ناپایدار

مشکلات بینایی نیز رایج هستند، از جمله:

 • از دست دادن جزئی یا کامل بینایی، معمولاً در یک چشم در یک زمان، اغلب با درد در حین حرکت چشم
 • دوبینی طولانی مدت
 • تاری دید

علائم مولتیپل اسکلروزیس ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

 • لکنت زبان
 • خستگی
 • سرگیجه
 • سوزن سوزن شدن یا درد در قسمت هایی از بدن شما
 • مشکلات در عملکرد جنسی، روده و مثانه

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در صادقیه – فیزیوتراپی در ستارخان – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی خوب در غرب تهران – مرکز فیزیوتراپی در صادقیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست