درمان دستی ستون فقرات یکی از تکنیک های موثر فیزیوتراپی ستون فقرات است که در کلینیک فیزیوتراپی بزرگمهر ( فیزیوتراپی در صادقیه) به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

هر یک از ساختارهای درون ستون فقرات کمری که از سیستم عصبی عصب‌گیری می‌کنند، می‌توانند منبع کمردرد باشند. بنابراین کمردرد می تواند از هر یک از رباط ها، عضلات، فاسیا، مفاصل یا دیسک های ستون فقرات کمری ایجاد شود.

درمان دستی ستون فقرات

موبیلیزاسیون

تحرکات عمدتاً از حرکات غیرفعال تشکیل شده است که هدف آن ارائه تسکین درد کوتاه مدت و بازگرداندن حرکات بدون درد و عملکردی با دستیابی به دامنه کامل در مفصل است.

تحرک مفصل یک تکنیک درمانی است که می تواند برای مدیریت اختلالات اسکلتی عضلانی، با بازگرداندن حرکت در مفصل مربوطه استفاده شود. این تکنیک ها توسط فیزیوتراپیست ها انجام می شود و در دسته درمان دستی قرار می گیرد. تحرک ستون فقرات از نظر بهبود تحرک در مناطقی از ستون فقرات که محدود شده اند توصیف می شود. چنین محدودیتی ممکن است در مفاصل، بافت های همبند یا ماهیچه ها مشاهده شود. با رفع محدودیت توسط موبیلیزاسیون، منبع درد کاهش می یابد و بیمار تسکین علامتی را تجربه می کند. این منجر به استفاده از موبیلیزاسیون های ملایم برای تسکین درد می شود، در حالی که حرکت های قوی تر و عمیق تر برای کاهش سفتی مفاصل موثر است.

تحقیقات نشان داده است که موبیلیزاسیون در درمان دستی ستون فقرات به عنوان درمان می تواند اثرات مکانیکی و عصبی فیزیولوژیکی قابل توجهی ایجاد کند. تسکین درد، افزایش دامنه حرکت و تأثیر بر سیستم عصبی خودمختار، از مهم ترین مزایای این تکنیک درمانی است.

تحرکات شامل فشار بر روی مهره می تواند برای افزایش دامنه حرکتی مفاصل و همچنین برای ایجاد و اثر ضد درد استفاده شود.

تکنیک‌های موبیلیزاسیون را می‌توان در موقعیت‌های مختلف محدوده، با استفاده از دامنه‌های کوچک یا بزرگ حرکات، که به چهار درجه تقسیم می‌شوند، انجام داد.

I یک حرکت با دامنه کوچک در نزدیکی موقعیت شروع محدوده

II دامنه وسیعی از حرکت که به خوبی در محدوده حرکت می کند. این می تواند هر بخشی از محدوده را اشغال کند که عاری از هرگونه سفتی یا اسپاسم عضلانی است که به سمت سفتی یا اسپاسم عضلانی حرکت می کند.

III همچنین یک حرکت با دامنه زیاد، اما حرکتی که منجر به سفتی یا اسپاسم عضلانی می شود

IV حرکتی با دامنه کوچک که به سفتی یا اسپاسم عضلانی کشیده می شود

موارد منع کاربرد

عصبی:
بیمار با درد بازو و علائم عصبی، از دو مسیر عصبی
اختلال در عملکرد مثانه و روده یا بی حسی پرینه
تغییرات رادیولوژیکی: بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و پوکی استخوان منع مصرف برای تحرک اجباری هستند. هرگونه آسیب شناسی که منجر به ضعیف شدن قابل توجه استخوان شود مانند تومورها، عفونت ها، داروهای کورتیکواستروئیدی طولانی مدت، شکستگی
بیماران مبتلا به سرگیجه نیاز به نظارت دقیق دارند
حرکت بیش از حد: اگر مهره‌ای در ستون فقرات در مقایسه با مهره‌های دیگر متحرک بود، باید مراقب باشید تا از وارد کردن فشار بیش از حد به مفصل هایپر متحرک جلوگیری شود.
عروقی: آنوریسم آئورت، خونریزی در مفاصل، به عنوان مثال. هموفیلی شدید
بارداری
بدشکلی اسکلتی عضلانی
اسپوندیلولیز، اسپوندیلولیستزیس

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی ستون فقرات – درمان دستی ستون فقرات – فیزیوتراپی در ستارخان – فیزیوتراپی در پونک – فیزیوتراپی در صادقیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست