درمان ساکروایلیت با فیزیوتراپی در اغلب مبتلایان بسیار موثر است. اکثر افراد مبتلا به ساکروایلیت از فیزیوتراپی سود می برند.

روشهای درمانی با فیزیوتراپی به تقویت و تثبیت عضلات اطراف مفاصل ساکروایلیاک شما کمک می کند. فیزیوتراپی همچنین حرکت مفاصل ساکروایلیاک را در دامنه کامل حرکت برای شما آسان تر می کند.

در برخی موارد، پزشکان داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن (NSAID) را برای کمک به مدیریت درد در مراحل اولیه ساکروایلیت تجویز می‌کنند. در برخی موارد، پزشکان برای کمک به کاهش التهاب و درد، استروئیدها را به مفاصل ساکروایلیاک تزریق می کنند.

اجتناب از حرکاتی که ساکروایلیت را تشدید می‌کند، می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند. یک دوره کوتاه استراحت ممکن است به آرام کردن مفاصل ساکروایلیاک ملتهب کمک کند.

استفاده از کمپرس یخ و گرما در ناحیه آسیب‌دیده، ممکن است به تسکین ساکروایلیت کمک کند.گرما یا سردی اعمال شده در ناحیه باعث تسکین درد موضعی می شود.  استفاده از بسته سرد به کاهش التهاب در ناحیه کمک می کند. استفاده از گرما، مانند پد گرم کننده یا وان آب گرم، به تحریک جریان خون و آوردن مواد مغذی شفابخش به ناحیه کمک می کند.

برای درد شدید، تزریق مفصل ساکروایلیاک ممکن است هم برای تایید مفصل ساکروایلیاک به عنوان منبع درد و هم برای وارد کردن مستقیم داروی ضد التهابی به مفصل توصیه شود. تزریق با هدایت فلوروسکوپی، که نوعی اشعه ایکس زنده است، برای اطمینان از قرارگیری صحیح سوزن در مفصل انجام می شود. این تزریق معمولاً شامل یک عامل بی حس کننده مانند لیدوکائین و یک استروئید است که یک داروی ضد التهابی قوی است.

تزریق‌ها معمولاً می‌توانند تا سه تا چهار بار در یک سال انجام شوند و باید با فیزیوتراپی و یا دست‌کاری کایروپراکتیک یا استئوپاتیک برای بازگرداندن دامنه مناسب حرکت و توانبخشی همراه باشند.

چه عوارضی با ساکروایلییت همراه است؟

ساکروایلیت در صورت عدم درمان باعث از دست دادن تحرک در برخی افراد می شود. درد درمان نشده همچنین می تواند خواب شما را مختل کند و منجر به شرایط روانی مانند افسردگی شود.

ساکروایلیت همراه با اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند در طول زمان پیشرفت کند. با گذشت زمان، این نوع آرتریت باعث می‌شود که مهره‌ها (استخوان‌ها) در ستون فقرات به هم جوش بخورند و سفت شوند.

آیا ساکروایلیت قابل پیشگیری است؟

هیچ راهی برای پیشگیری از ساکروایلیت وجود ندارد. ممکن است بتوانید با اجتناب از فعالیت هایی که باعث درد می شوند مانند دویدن یا بالا رفتن از پله، از علائم پیشگیری یا کاهش دهید.

نتایج پس از درمان ساکروایلیت

با درمان، اکثر افراد مبتلا به ساکروایلیت درد خود را کنترل می کنند و تحرک را دوباره به دست می آورند.

وضعیت خواب . تغییر وضعیت خواب می تواند به کاهش درد در هنگام خواب و بیداری کمک کند. بیشتر بیماران خوابیدن به پهلو را بهتر می دانند و بالشی بین زانوها قرار می دهند تا باسن در یک راستا قرار گیرند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی لگن – فیزیوتراپی در صادقیه – فیزیوتراپی در اشرفی اصفهانی – فیزیوتراپی در غرب تهران 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست