فیزیوتراپی سکته مغزی

طیف وسیعی از تکنیک ها و رویکردهای درمانی در توانبخشی عصبی پس از سکته مغزی استفاده می شود. 

اگر سکته مغزی بر قسمتی از مغز شما که حرکت را کنترل می کند ، تأثیر گذاشته است ، ممکن است در یک طرف بدن خود ضعف یا فلج داشته باشید یا در حرکت و انجام فعالیت های روزمره خود دچار مشکل شوید. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند اسپاسم عضلات ، مشکلات تعادلی و درد مفاصل را تجربه کنید.

سکته مغزی می تواند باعث ضعف یا فلج در یک طرف بدن شما و مشکلات حرکتی و انجام کارهای روزمره شود. فیزیوتراپی می تواند به شما در یادگیری حرکت کمک کند تا بتوانید رفت و آمد کنید. این می تواند به شما کمک کند تا حد امکان از دست و دست خود در فعالیتهای روزمره استفاده کنید. برخی از انواع مشکلاتی که با فیزیوتراپی پس از سکته مغزی درمان می شوند شامل سفتی و اسپاسم عضلات ، مشکلات حرکتی و تعادل و درد مفاصل است.

فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپیست ها اغلب با متخصصان دیگر همکاری می کنند تا در طیف وسیعی از مشکلات سکته مغزی به شما کمک کنند. ممکن است توسط کاردرمانگران ، درمانگران گفتار و زبان ، پزشکان ، پرستاران و مددکاران اجتماعی به شما کمک شود. 

برخی از فیزیوتراپیست ها در شرایط ناشی از تغییرات در مغز ، مانند سکته مغزی و سایر بیماری های عصبی مانند آسیب مغزی تخصص دارند.

پس از سکته مغزی ، مغز ما نمی تواند سلولهای جدیدی را جایگزین سلولهای آسیب دیده کند ، اما مغز این توانایی را دارد که سلولهای سالم خود را سازماندهی کرده و آنچه از دست رفته را جبران کند. این را نوروپلاستیسیته می نامند.

این فرایند را می توان با توانبخشی که پس از سکته مغزی دریافت می کنید ، هدایت کرد و فیزیوتراپ شما راهنمایی های تخصصی در مورد چگونگی یادگیری مجدد حرکت و بازیابی عملکرد ارائه می دهد.

انواع مشکلات حرکتی که با فیزیوتراپی قابل بهبود هستند

سکته مغزی می تواند بر توانایی شما در حرکت و رفت و آمد به طرق مختلف تأثیر بگذارد. این شامل:

  • ضعف یا فلج در یک طرف.
  • تغییرات در احساس ، مانند اندام های سنگین ، بی حسی و سوزن سوزن شدن.
  • مشکلات تعادل.
  • درد مفاصل و دررفتگی جزئی.
  • سفتی ماهیچه یا اسپاسم عضلانی یا همان اسپاسم.

فیزیوتراپی از چه زمانی می تواند شروع شود؟

از 24 ساعت پس از سکته مغزی ، شما تشویق می شوید که تا جایی که می توانید از جای خود بلند شوید ، خواه این فعالیتهای قبلی شما ادامه یابد یا فقط روی صندلی بنشینید.

در مراحل اولیه ، فیزیوتراپی بر جلوگیری از عوارض و کمک به بهبود شما متمرکز است. بعداً ، می تواند به شما کمک کند راه هایی را پیدا کنید تا بتوانید کارهای مهم خود را انجام دهید ، مانند بلند شدن و بیرون آمدن از رختخواب یا انجام ورزش. ممکن است از تجهیزات استفاده کنید ، یا الگوهای حرکتی مختلف را برای تکمیل یک کار پیدا کنید. یک فیزیوتراپیست همچنین می تواند به شما در تطبیق یک فعالیت یا وظیفه کمک کند تا بتوانید آن را به طور مستقل انجام دهید.

با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی بزرگمهر ( کلینیک فیزیوتراپی در صادقیه ) می توانید از خدمات تخصصی فیزیوتراپی سکته مغزی بهره مند شوید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سکته مغزی – فیزیوتراپی در اشرفی اصفهانی – فیزیوتراپی در صادقیه – فیزیوتراپی در جلال آل احمد – فیزیوتراپی در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست