لیزر پرتوان یکی از روش های درمانی است که امروزه در بسیاری از کلینیک های فیزیوتراپی با هدف کمک به تسکین درد و تسریع روند بهبودی مورد استفاده قرار می گیرد.

فناوری لیزر با شدت بالا (HIL) بر اساس اصل شناخته شده لیزر درمانی است. قدرت بالا و انتخاب طول موج مناسب امکان نفوذ عمیق بافت را فراهم می کند. HIL شکل قدرتمند مدیریت درد را ارائه می دهد. از طریق یک فرآیند طبیعی انتقال انرژی (تحریک زیستی و اثر فوتومکانیکی) باعث افزایش سرعت بهبود و بازسازی می شود.

لیزر پرتوان به ویژه در درمان آسیب های ورزشی موثر است، به عنوان مثال. کشیدگی عضلانی یا انحراف مفاصل و کمردرد ناشی از مثلاً فتق دیسک یا اختلالات ستون فقرات.

لیزر (مخفف تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده) می تواند به عنوان یک وسیله درمانی استفاده شود که نور تک رنگ (یک طول موج خاص)، منسجم (فاز ثابت) و پلاریزه (جهت دار) تولید می کند.

منبع پرتو لیزر در لیزرهای درمانی معمولاً یک دیود نیمه هادی است که قادر به تولید نور با طول موج خاص (مثلاً 1064 نانومتر) است.

نور تولید شده توسط دیودها سپس به یک فیبر نوری هدایت می شود که انتهای آن به اپلیکاتور متصل می شود. پرتو توسط یک سری عدسی پردازش می شود که جهت و قطر صحیح پرتو و در نتیجه نقطه را تضمین می کند.

اگرچه استفاده از لیزر پرتوان با شدت بالا به طور کلی بی خطر است و فرآیندهای ترمیمی را بهبود می بخشد، اما همچنان می تواند به چشم آسیب برساند و بنابراین استفاده از عینک محافظ در طول درمان الزامی است. با افزایش قدرت لیزر با شدت بالا، احتیاط در مورد اثرات حرارتی آن وجود دارد که از یک سو درمان بسیار دلپذیری را ارائه می دهد، اما از سوی دیگر، در صورت عدم نظارت و استفاده توسط اپراتور آموزش دیده، می تواند به بافت آسیب برساند.

لیزرهای درمانی با قدرت و طول موج آنها تعریف می شوند. طول موج مهم است زیرا اثرات ایده آل بر روی بافت انسان نور در “پنجره درمانی” است (تقریباً 650 – 1100 نانومتر). طول موج 1064 نانومتر لیزر با شدت بالا، نسبت خوبی بین نفوذ و جذب در بافت را تضمین می کند. مقدار توانی که لیزر می تواند به طور ایمن ارائه دهد می تواند زمان درمان را تا بیش از نیمی کاهش دهد.

لیزرها بر اساس توان و طول موج به چند دسته تقسیم می شوند. لیزرهای درمانی معمولاً از کلاس 3B، لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) با توان کمتر از 500 میلی‌وات و کلاس 4، لیزر با شدت بالا با توان 500 میلی‌وات و بیشتر هستند.

انواع حالات

لیزر با شدت بالا در دو حالت پالسی و پیوسته قابل استفاده است. حالت پالس نشان دهنده روشن و خاموش کردن لیزر با فرکانس بسیار بالا است و به عنوان یک درمان ضد درد استفاده می شود. تابش مداوم حالتی است که در آن لیزر در تمام مدت درمان روشن می‌ماند و برای تحریک زیستی، بهبودی و بهبودی استفاده می‌شود.

موارد کاربرد لیزر پرتوان

  • آسیب های ورزشی
  • نقاط ماشه ای
  • رگ به رگ شدن شانه
  • پیچ خوردگی مچ پا
  • فتق دیسک کمر و رگدن
  • درد گردن
  • درد کمر
  • آرتریت دژنراتیو زانو
  • کشیدگی عضلات

اثرات پزشکی

لیزر با شدت بالا معمولا در دو حالت پالسی و پیوسته استفاده می شود. هر حالت به طور متفاوتی بر بافت تأثیر می گذارد و اثرات پزشکی متفاوتی را ایجاد می کند. اثرات کلی پزشکی عبارتند از: تحریک زیستی، تسکین درد، اثر ضد التهابی، اثر حرارتی سطحی و آرامش عضلانی.

 

کلمات مرتبط :

لیزر پرتوان در غرب تهران – لیزر درمانی در صادقیه – لیزر درمانی در ستارخان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست